Media

Från 5 till 13 maj kommer Global Divestment Mobilisation att skärpa kravet på institutioner att divestera ur de företag som är mest ansvariga för att orsaka klimatförändringar.

Med reaktionär politik på frammarsch och klimatförändringarnas alltmer förödande konsekvenser för samhällsförsörjningen runt om i världen är det dags att divestering ur fossila bränslen att spridas till nya områden. På det visat kan vi bidra till att pusha det  klimatledarskap som världen behöver.

Tusentals över hela världen kommer agera för att städer, universitet, kyrkor, pensionsfonder, museer och andra institutioner ska att visa klimatledarskap genom att bryta sina ekonomiska band med fossilindustrin.

Video: Global Divestment Mobilisation 2017

Foton: Global Divestment Day 2015

Kontakter

Globalt

Hoda Baraka
Global Communications Director
hoda@350.org
+201001840990
Egypten

Australien

Cambell Klose
350.org Australia
cam.klose@350.org
Melbourne

Latinamerika

Nathália Clark
Brazil and Latin America Communications Coordinator
nathalia@350.org
+55 61 98160-5551
Brasília, Brasilien

Europa

Melanie Mattauch
Europe Communications Coordinator
melanie@350.org
+49 151 5812 0184
Tyskland

Frankrike

Nicolas Haeringer
350.org France Campaigner
nicolas@350.org
+33650861259

Clémence Dubois
350.org France Divestment Campaigner
clemence@350.org
+33642713175
Paris, France

Tyskland
Tine Langkamp
350.org Germany Divestment Campaigner
tine@350.org
+4915170169509
Münster, Germany

Nederländerna
Liset Meddens
Coordinator Fossielvrij NL
liset@350.org
+316 412 77905
Amsterdam, The Netherlands

Sverige
Christian Tengblad
Fossil Free Sverige
christian@350.org
+46 704 001 407

Storbritannien
Danielle Paffard
350.org UK Divestment Campaigner
danielle.paffard@350.org+447979817888
London, UK

Campus campaign:
Andrew Taylor
People & Planet Communications Manager
media@peopleandplanet.org

+44 1865 264184
Oxford, UK
Faith campaign:
Kate Allardyce
Operation Noah Coordinator
admin@operationnoah.org
+44 7804 059 426

Östasien

Marie Tanao
Japan Communications Coordinator
marie.tanao@350.org
+81-90-2183-2113
TokyoTokyo, Japan

Sydafrika

Lerato Letebele
Africa Arab World Communications Coordinator
lerato@350.org
+27 11 339 1035
Johannesburg, Sydafrika

Nya Zeeland

Niamh O’Flynn
350 Aotearoa Executive Director
niamh@350.org.nz
+642102733785
Auckland, Nya Zeeland

Nordamerika

Lindsay Meiman
US Communications Coordinator
lindsay@350.org
+1347 460-9082
New York, US

FacebookTwitter